JOB SHADOWING BY TEACHERS FROM SEVILLE

Τον Νοέμβριο είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε μέσω του προγράμματος Erasmus+ εκπαιδευτικούς απο το σχολειο CEIP Francisca Romero της Σεβίλλης.

Ανταλλάξαμε ιδέες, μοιραστήκαμε προβληματισμούς, γνωρίσαμε τη δική τους σχολική καθημερινότητα και παρουσιάσαμε προγράμματα και δράσεις που έχει υλοποιήσει το σχολείο μας.
Επισκεφτήκαμε την Κόρινθο, την Επίδαυρο και το Ναύπλιο και περάσαμε πολύ όμορφα και δημιουργικά μαζί τους.

In November we had the pleasure of hosting teachers from CEIP Francisca Romero school of Seville through the Erasmus+ Program.

We exchanged ideas, shared concerns, got to know their own daily school life and presented programs and actions implemented by our school.

We visited Corinth, Epidaurus and Naflion and had a very nice and creative time with them.

20231116 100759 1 2

Περισσότερα: JOB SHADOWING BY TEACHERS FROM SEVILLE

Πρώτη εμπειρία ERASMUS - First ERASMUS experience

Με μεγάλη ικανοποίηση ολοκληρώθηκε το πρώτο μας «ταξίδι» στο πρόγραμμα Erasmus+ με θέμα «Δημιουργικότητα στην εκπαίδευση των παιδιών Ρομά» . Οι Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Ισπανία.

• Συμμετείχαν σε επιμορφωτικό πρόγραμμα με θέμα «Θέατρο στην εκπαίδευση» στη Βαρκελώνη και
  • επισκέφθηκαν δύο σχολεία και ένα κέντρο κατάρτισης εκπαιδευτικών στην Ουρένσε της Γαλικίας.
  • Το «ταξίδι» μας κατέληξε σε ένα «Φεστιβάλ Τέχνης και Δημιουργικότητας» όπου παρουσιάστηκαν σχετικές με τo πρόγραμμα δράσεις από όλα τα τμήματα του σχολείου μας.
  • Το πρόγραμμα Erasmus+ υλοποιήθηκε με τη χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

With great satisfaction, our first 'journey' in the Erasmus+ program on the theme 'Creativity in the Education of Roma students' has been completed. Teachers from our school traveled to Spain.

• They participated in a training program on 'Theater in Education' in Barcelona
  • and they visited two schools and an educational training center in Ourense, Galicia.
  • Our 'journey' culminated in an 'Art and Creativity Festival,' where relevant activities from all classes of our school were presented.
  • The Erasmus+ program was implemented with the funding of the European Union.

Μαϊος 2024
ΚΔΤΤΠΠΣ